Project Description
Fizjoterapia pourazowa i pooperacyjna
Uprawianie sportu, mimo niewątpliwych walorów zdrowotnych, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia urazu mechanicznego narządu ruchu. Do najczęściej występujących uszkodzeń zalicza się m. in.:
zespoły przeciążeniowe mięśni, ścięgien i więzadeł
stłuczenia
zwichnięcia stawów
skręcenia stawów
naciągnięcia, naderwania, zerwania mięśni
złamania kości
naciągnięcia, naderwania, zerwania więzadeł
uszkodzenia łąkotek
Każde wyżej wymienione uszkodzenie wywołuje w organizmie pewną reakcję. Może być to ból, obrzęk, krwiak, ograniczenie ruchomości, zaburzenie propriocepcji (kinestezji), które skutkują ograniczeniem, bądź utratą funkcji i niemożnością swobodnego wykonywania czynności ruchowych.
Celem fizjoterapii pourazowej, a w przypadku poważniejszego uszkodzenia – pooperacyjnej, jest przywrócenie utraconych funkcji organizmu, odzyskanie umiejętności sprzed urazu i przywrócenie możliwości pełnego uczestnictwa w sporcie. Wczesna fizjoterapia zapobiega powikłaniom pooperacyjnym i skutkom ubocznym unieruchomienia ortopedycznego.
Ryzyko wystąpienia urazów narządu ruchu dotyczy każdego – nie tylko sportowca. Częstą przyczyną urazów są wypadki komunikacyjne, upadki oraz choroby. Wiele urazów i schorzeń wymaga zabiegu operacyjnego. Fizjoterapia pooperacyjna to kompleksowe postępowanie lecznicze dla osób po takich zabiegach jak:
operacyjne zespalanie kości
artroskopia stawu biodrowego, kolanowego i barkowego
endoprotezoplastyka stawu biodrowego, kolanowego i barkowego
rekonstrukcja więzadeł
zabiegi w okolicy kręgosłupa
W przypadku osób niewytrenowanych równie istotna, jak fizjoterapia pooperacyjna jest fizjoterapia przedoperacyjna, przygotowująca pacjenta do zabiegu. Stosuje się wtedy ćwiczenia wzmacniające siłę mięśniową, ćwiczenia zwiększające elastyczność mięśni oraz ćwiczenia propriocepcji.
Cele fizjoterapii przedoperacyjnej:
łagodzenie negatywnych skutków leczenia operacyjnego
przyspieszenie powrotu do sprawności po zabiegu
edukacja pacjenta w zakresie poruszania się o kulach oraz wykonywania czynności dnia codziennego w pierwszych dniach po zabiegu
Godziny otwarcia
Pn – Pt | 8:00 – 20:00 |
Sobota | 10:00 – 15:00 |
Niedziela | 10:00 – 15:00 |